National CalendarNational Results

2008 IAAF World Junior Championships: Team USA Roster

Date: 
07/07/2008 - 12:29

July 7, 2008 from USATF press release - USA Track & Field today announced the Team USA roster for the 12th IAAF World Junior Championships, to be held July 8-13, in Bydgoszcz, Poland. A total of 79 athletes - 40 men and 39 women - will be part of the U.S. delegation for the World Junior Championships. The U.S. roster was determined at the 2008 USA Junior Track & Field Championships, June 20-22, in Columbus, OH.

Nation's junior elite headline roster

Previous World Junior participants on the Team USA roster include 2006 World Junior 4x100m gold medalist Jeneba Tarmoh, 2006 World Junior 4x400m gold medalist and fifth-place finisher in the 400 meters Jessica Beard, and American Junior record-holding hammer thrower Walter Henning.

Other athletes to watch include 2007 World Youth triple jump champion Christian Taylor, 2007 World Youth 1,500m silver medalist and 2008 Olympic Trials finalist Jordan Hasay, 2007 Pan Am Junior 110m hurdle champion Johnny Dutch and 2008 NCAA champion Jeshua Anderson in the men's 400m hurdles, and 2008 NCAA pole vault champion Maston Wallace.

Head coaches for Team USA are John Moon of Seton Hall (men) and Patrick Shane of BYU (women). Head managers are Ken Brauman and Judy Harrison. For more information on Team USA and the World Junior Championships, visit www.usatf.org

Team USA Roster - 2008 IAAF World Junior Championships

Athlete (hometown)

MEN

100m
Antonio Sales (Chapel Hill, N.C.)
Terrell Wilks (New Haven, Conn.)

200m
Antonio Sales (Chapel Hill, N.C.)
Curtis Mitchell (Chula Vista, Calif.)

400m
O'Neal Wilder (Mississippi St, Miss.)
Marcus Boyd (Waco, Texas)

800m
Elijah Greer (Lake Oswego, Ore.)
Donte Holmes (New Carrollton, Md.)

1,500m
Duncan Phillips (Fayetteville, Ark.)
Evan Jager (Algonquin, Ill.)

5,000m
Matthew Centrowitz (Eugene, Ore.)
Ryan Collins (Mansfield, Mass.)

10,000m
Donald Cabral (Glastonbury, Conn.)
Daniel Dunbar (O'Fallon, Ill.)

100m hurdles
Ronald Brookins (Sacramento, Calif.)
Booker Nunley (Garner, N.C.)

400m hurdles
Jeshua Anderson (Mission Hills, Calif.)
Johnny Dutch (Columbia, S.C.)

3,000m steeplechase
Curtis Carr (Provo, Utah)
Dylan Knight (Riverside, Calif.)

Pole Vault
Matson Wallace (Houston, Texas)
Joseph Berry (Horsham, Penn.)

High Jump
Ryan Fleck (Napoleon, Ohio)
Eric Kynard (Toledo, Ohio)

Long Jump
Marquis Goodwin (Rowlett, Texas)
Christian Taylor (Atlanta, Ga.)

Triple Jump
Austin Davis (Chapel Hill, N.C.)
Christian Taylor (Atlanta, Ga.)

Shot Put
Daniel Block (Hanover Park, Ill.)
Eric Plummer (Plainfield, N.J.)

Discus Throw
Geoffrey Tabor (Ardmore, Okla.)
Brian Bishop (Cantrall, IL)

Hammer Throw
Walter Henning (South Huntington, N.Y.)
Connor McCullough (Canoga Park, Calif.)

Javelin Throw
Luke Laird (Fayetteville, Ark.)

Decathlon
Weston Leutz (Bismark, N.D.)
Chase Dalton (Tigard, Ore.)

Men's 4x100m relay pool additional athletes
Kenneth Ryan Bailey(Albany, OR)
Justin Murdock(Pasadena, MD)
Dante Sales(Lakeland, FL)
Men's 4x400m relay pool additional athlete
Bryan Miller(College Station, TX)

WOMEN

100m
Jeneba Tarmoh (Stockton, Calif.)
Shayla Mahan (Columbia, S.C.)

200m
Ashton Purvis (Oakland, Calif.)
Tiffany Townsend (Waco, Texas)

400m
Jessica Beard (Euclid, Ohio)
Lanie Whittaker (Miami, Fla.)

800m
Camilla Dencer (Northridge, Calif.)
Sarah McCurdy (Brightwaters, N.Y.)

1,500m
Jordan Hasay (Arroyo Grande, Calif.)
Alexandra Kosinski (Eugene, Ore.)

3,000m
Jordan Hasay (Arroyo Grande, Calif.)
Laurynne Chetelat (Davis, Calif.)

5,000m
Ashley Higginson (Marlboro, N.J.)
Catherine White (Fayetteville, Ark.)

100m hurdles
Teona Rodgers (Tallahassee, Fla.)
Vashti Thomas (San Jose, Calif.)

400m hurdles
Kori Carter (Claremont, Calif.)
Takecia Jameson (Coral Gables, Fla.)

3,000m steeplechase
Elizabeth Graney (Harper Woods, Mich.)
Rebecca Wade (Dallas, Texas)

Pole Vault
Leslie Brost (Watertown, S.D.)
Rachel Laurent (Houma, La.)

High Jump
Jessica Merriweather (Memphis, Tenn.)
Shanay Briscoe (Houston, Texas)

Long Jump
Jamesha Youngblood (Eugene, Ore.)
Shakia Forbes (South Orange, N.J.)

Triple Jump
Vashti Thomas (San Jose, Calif.)
TiAra Walpool (Mahattan, Kan.)

Shot Put
Rebecca O'Brien (Cumberland, Maine)
Chinwe Okoro (Darien, Ill.)

Discus
Anastasia Jelmini (Bakersfield, Calif.)
Erin Pendleton (Elmore, Ohio)

Hammer Throw
Lauren Chambers (Acworth, Ga.)
D'Ana McCarty (Indianapolis, Ind.)

Javelin Throw
Karlee McQuillen (Park, Penn.)

Heptathlon
Ryan Krais (Eagleville, Penn.)
Erin Sampley (Lexington, Ky.)

Women's 4x100m additional relay pool athlete
Gabrielle Glenn(Matthews, NC)
Women's 4x400m additional relay pool athletes
Erica Alexander(Friendswood, TX)
Porche Byrd(Covington, GA)

Copyright © 2014 American Track & Field Athlete a Fortius Media Group, LLC Publication